ورود / ثبت نام  
سرفصل مطالب :

به کلاس اچ تی ام ال مقدماتی خوش آمديد!

يادگيری زبان HTML بسيار ساده است.در اين درسها ياد خواهيد گرفت که چگونه با کمک HTML صفحات وب ساخته و وب سايت شخصی فارسی و يا وبلاگتان را راه اندازی کنيد. مبنای اين دروس نسخه 4 استاندارد اچتمل بوده و نکته بسيار مهم اين نسخه جداسازی ظاهر از محتوا و انتقال آن به style sheet ها ميباشد. لازم به توضيح است که که تاکيد دروس و مقالات اين راهنما بر فارسی نويسی مطابق استاندارد يونيکد بوده و اولين مجموعه دروس آموزشی ما شامل آموزش مقدماتی HTML بهمراه مثالهای متعدد فارسی نويسی خواهد بود. ادامه اين بخش به شرح سرفصل مطالب ارائه شده خواهد پرداخت:

درس بعدی

سرفصل مطالب کلاس اچتمل مقدماتی :

 • مقدمه
  در اين درس با ويژگيهای فايلهای اچتمل، اجزا تشکيل دهنده آن يعنی عناصر و تگ ها ( Elements & Tags ) و نحوه ايجاد يک فايل ساده اچتمل و نمايش آن در صفحه مرورگرتان (Browser) آشنا خواهيد شد.

 • HTML & WWW
  در اين درس با مفاهيم وب ( تار عنکبوت جهانی يا World Wide Web ) ، اينترنت، مرورگرها (Browsers) و استانداردهای وب آشنا خواهيد شد. همچنين با تفاوتهای مرورگرهای وب ( Web Browsers ) و سرويس دهنده های وب ( Web Servers ) آشنا خواهيد شد.

 • عناصر ( Elements )
  يک متن و يا فايل اچتمل از عناصر يا element ها تشکيل ميشود و برای ايجاد عناصر از تگ ها يا tags استفاده ميشود. در اين فصل با عناصر و تگ ها آشنا خواهيد شد.

 • تگ های اصلی ( Basic Tags )
  تگ ها ( tags ) اجزا تشکيل دهنده عناصر يا elements های اچتمل هستند و يکی از بهترين روش های يادگيری اچتمل ديدن مثالها و تغيير آنها ميباشد. در اين فصل با تگ های پايه و مهم آشنا شده و با کمک اديتور اختصاصی ما و با امکانات فارسی نويسی آن به صورت آنلاين ميتوانيد به مطالعه و يادگيری مثالها بپردازيد.

 • فــارسی نويسی
  در اين درس با فارسی نويسی، فارسی سازی و استاندارد يونيکد و نحوه استفاده از اديتور آنلاين و فارسی اين سايت آشنا خواهيد شد.

 • فرمت دهی ( Formatting )
  وظيفه گروهی از تگ های اچتمل ظاهر سازی و فرمت دهی(Formatting) و تعيين شکل نمايش متون ( مثلا توپر و bold بودن و يا مورب و ايتاليک بودن ) ميباشد و در اين درس با اين گروه از تگهای formatting آشنا خواهيد شد. همچنين ياد خواهيد گرفت که چگونه source يا اصل کدهای اچتمل يک صفحه يا page را ببينيد.

 • نهادها ( Entities )
  گروهي از نويسه های ( Character ) اچتمل مانند (<) و يا (>) دارای معنی خاصی ( مثلا نويسه < شروع يک تگ را نشان ميدهد. ) در استاندارد اچتمل بوده و برای نمايش آنها در صفحاتتان مستقيما قابل مصرف نمي باشند. در اين فصل با اين نويسه ها آشنا شده و با کمک Character Entities چگونگی استفاده از اين گروه از نويسه ها را فرا خواهيد گرفت.

 • پيوندها ( Links )
  در اين درس با پيوندها ( Links & Anchors ) ، شناسه های مرتبط مخصوصا href و نحوه به کار گيری آنها آشنا خواهيد شد. با کمک لینک هاست که تارعنکبوت یا همان شبکه جهانی ساخته شده است.

 • جداول ( Tables)
  در اين درس با مفاهيم جدول ( Table ) ، رديف يا row ، سلولها يا خانه ها (Cells)، مرز يا border در جداول و عناصر مرتبط مخصوصا TABLE ، TD , TR آشنا خواهيد شد. جداول کمک شایانی در نمایش اطلاعات بصورت ردیفی و ستونی میکنند.

 • فريمها ( Frames )
  در اين درس با مفاهيم فريم ( Frame ) و عناصر مربوطه مخصوصا Frame و Frameset آشنا خواهيد شد. با کمک فریمها میتوان صفحه Browser را به چند Window تقسیم کرده و در هر قسمت صفحه خاصی را نمایش داد.

 • فهرستها ( Lists )
  اين درس شما را با نحوه نمايش فهرستها ( List ) ، انواع فهرستها و تگ های مربوطه آشنا خواهد ساخت.

 • فرمها ( Forms )
  از طريق استفاده از تگ های فرم ( form ) قادر به دريافت اطلاعات از بازديدکنندگان صفحاتتان و يا تبادل اطلاعات بين صفحات مختلف خواهيد شد. با کمک اين گروه از تگ ها قادر به نمايش باکسهای ورود اطلاعات متن (text fields) ، چک باکسها (check-boxes) ، راديو باتونها (radio-buttons) و ... شده و همچنين امکان گذاشتن دکمه های ارسال (submit button) و يا حذف (reset) را خواهيد داشت. اين فصل با شرح تگ های form و input و ... به چگونگی ايجاد ارتباط با بازديدکنندگان و گرفتن اطلاعات از آنها خواهد پرداخت.

 • تصاوير ( Images )
  در اين درس با عنصر img و چگونگی نمايش تصاوير و همچنين تنظيم محل آنها آشنا خواهيد شد.

 • پس زمينه ( Background )
  در اين درس با چگونگی نمايش تصاوير و يا تعيين رنگ پس زمينه آشنا خواهيد شد.


 • مثالهای اچتمل
  با استفاده از دهها مثال موجود در اين سايت و با کمک اديتور HTML ما براحتی قادر به نوشتن کدهای HTML و ديدن نتايچ در مرورگرتان خواهيد بود، آزمايش کنيد!

 • مراجع
  فهرستی کامل از منابع و مرجعهای مختلف شما را در يافتن پاسخ سؤالهايتان ياری خواهد داد. در اين صفحه فهرستی کلمل از سايتهای مرجع و آموزشی اچتمل را خواهيد ديد. فرهنگ لغت واژه های فنی نيز در اين بخض قرار دارد.
  درس بعدی

  رجوع به : ^^ اول صفحه ^^


 •  Comments / Questions: 6 Comment/Question(s) 
  یک سوال دارم من رنگ زمینه سایتم را سیاه کرده ام اما نمی خوهم رنگ دکمه ها سیاه باشند از چه تگی باید استفاده کنم؟
  Posted 2008-01-09 23:30:16 by elnaz
  بازیابی صفحات HTML من تعدادی از صفحات html خود را recovery کرده ام ولی قابل خواندن نیستند . با تغییرات encoding هم نتوانستم آنها را بخوانم (متن آنها فارسی است) چه راهی برای خواندن آنها وجود دارد ؟ متشکرم .
  Posted 2007-11-21 01:37:43 by saeedabdoli
  سلام عالی بود من بسیار استفاده کردم
  Posted 2007-08-18 07:22:35 by saeede
  saol dar morde HTML salam bar hamegi dosatan
  man hikhaham 1 ask bexaram ro web site ke ghabel save shodan nadashad?
  thanks for your help
  Posted 2007-08-05 02:46:23 by negin7
  diba1320 بادرود فراوان خدمت شما عزیزان ودست اندرکاران این سایت پرمحتوا

  من هوشمند ازرشت هستم خیلی وقت بود که بدنبال یادگرفتن اچتیمل هستم تا اینکنه به توصیه یکی از دوستانم به سایت شمارسیدم این کامنت رو برای تقدیر وتشکر تقدیم کردم باتشکر از شما و تمامی همکاران شما بدرود
  Posted 2007-05-20 09:51:18 by diba1320
  تشکر با سلام
  از اطلاعات و مقالات شما بسیار استفاده نمودم . متشکرم
  Posted 2007-05-20 01:39:04 by salomeh

  برای ارسال نظر و یا پرسیدن سوال در مورد این درس نیاز به ورود به سیستم دارید: Click here

  You have to be a member to post comments or questions, Login or Register first: Click here

  Google
    Web Khaterat.com
  فهرست مقالات کوتاه آموزشی  :


  لینک به مدرسه وب    HTML code for your page
  اگر از این سایت راضی هستيد و ميخواهيد ديگران را هم به مدرسه! بفرستيد لطفا از کد اچتمل زیر استفاده کنيد:
   Add your site here! 

  2001-2011 © کليه حقوق محفوظ است .نقل تمام یا قسمتی از مطالب مدرسه وب مطلقا ممنوع است.

  Web Links: General, HTML, PHP, Web Hostings, .NET, Java Script, SEO, IT News, XML, CSS, Flash, Java, CMS, Domian Registration, Web Design, WebLogs, Personal web sites, Web Companies, VoIP, Satellite, Mono Project,
  اچ تی ام ال مقدماتی
  سرفصل مطالب
  مقدمه
  وب و اچ تی ام ال
  ( Elements ) عناصر
  تگ های اصلی
  فــارسی نويسی
  فرمت دهی
  Character Entities
  ( Links ) پيوندها
  ( Tables ) جداول
  ( Frames ) فريمها
  ( Lists ) فهرستها
  ( Forms ) فرمها
  ( Images ) تصاوير
  پس زمينه
  ( Fonts ) قلم ها
  ستایل شیت ها

  ضـمیمه اچ تی ام ال
  مثالهای اچتمل
  مرجع تگ های اچتمل
  جدول رنگهای اچتمل
  برگه تقلب اچتمل
  فرهنگ لغت فارسی

   
    |  
    |  
    |  
    |  
   ^^ بالای صفحه ^^